W dniu 8 czerwca w Stoczku Łukowskim odbył się 51 Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych oraz Bitwa Regionów Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem KGW z Wygnanki. Wyjzdy były możliwe dzięki wsparciu Pani Anny Mróz - Wójta Gminy Kąkolewnica.
Gminę Kąkolewnica na Sejmiku reprezentowały zespoły: Brzozowianki w 15 osobowym składzie i 22 osobowym WRZOS wraz z dziećmi i młodzieżą.
Występy zespołów wysoko oceniła komisja w osobach: Prof dr hab. Tomasz Rokosz, prof dr hab. Bożena Suchocka, prof dr hab. Lech Śliwonik.
Nagrania i zdjęcia z TVP3 Lublin redaktor Pani Anna Duda (od września program STOP Kultura), natomiast nagrania i zdjęcia Radio Lublin redaktor Pani Kinga Szymanek.
Zespół Brzozowianki z Brzozowicy Dużej gm. Kąkolewnica– zespół śpiewaczy powstał w 2007 roku. Liczy 11 członkiń. Śpiewa piosenki ludowe, patriotyczne, żołnierskie, biesiadne, religijne, kolędy, i pastorałki. Od początku pielęgnuje tradycyjne piosenki ludowe, występuje na dożynkach i uroczystościach lokalnych oraz na eliminacjach wojewódzkich Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych i na Konkursie na Autentyczną Pieśń Ludową. Kierownikiem zespołu jest Marianna Sójka.
„Kundzielnice” – zespół Brzozowianki prezentuje jesienne, wieczorne spotkania kobiet przy pracy, podczas których przede wszystkim przędły len i wełnę, u jednej z mieszkanek wsi. Charakterystyczną cechą tego spotkania był „ Bachabaj” – zabawa polegająca na rzucaniu przez uczestniczki spotkania piłką wykonaną przez jedną osobę z dowolnej części ubrania, zawsze na zakończenie pracy. Głównym celem było odprężenie po całym wieczorze siedzenia przy kółkach. Prezentacja jest w całości wykonana w charakterystycznej dla ziemi kąkolewnickiej gwarze, odtwarzanej po raz pierwszy przez zespół. Instruktor Aniela Halczuk .
Zespół WRZOS z Kąkolewnicy gm. Kąkolewnica – zespół śpiewaczy powstał w 2000 roku. Liczy 12 pań. W swoim repertuarze posiada 500 pieśni ludowych, patriotycznych, kolęd, maryjnych, wielkopostnych, biesiadnych i tematycznych związanych z uroczystościami. Otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Niepokalanowie, Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, 3-krotnie brał udział w eliminacjach wojewódzkich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych. Kierownikiem zespołu jest Józefa Iwanowska. Otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
„Dawnej wiosną w Kąkolewnicy” – zespół Wrzos prezentuje zwyczaje, prace i nieznany zupełnie gdzie indziej sposób witania wiosny przez dzieci i młodzież oraz legendę o jego powstaniu. Jego elementy zostały przechowane jedynie w pamięci najstarszych mieszkańców i zapisane w latach 50-tych przez miejscową nauczycielkę wraz z tekstami i melodią. Zwyczaj ten miejscowi nazywali „Baćko”. Obchodzony był między Wielkanocą a przewodnią niedzielą. Prezentacja jest w całości wykonana w charakterystycznej dla ziemi kąkolewnickiej gwarze, odtwarzanej po raz pierwszy przez zespół. Instruktor Aniela Halczuk.